Az amurról
A Dél Kínából betelepített amur, immár hazánkban is otthonos. 60 évig is elél és ez idő alatt, elérheti az 1,5 méter hosszúságot és az 50 kg súlyt is. Optimális körülmények között egy év leforgása alatt 2-3 kg-t súlyosbodik, ami azt jelenti, hogy ez idő alatt elfogyaszt 400-500 kilónyi táplálékot. Az egy kilónyi gyarapodásához 50-200 kg vízi növényt felfal. Falánksága a tíz fok fölötti vízhőmérsékleten kezdődik, de legeredményesebben a június-október időszakban horgászható. A hideg idők beálltával megszűnik táplálkozni, csapatokba verődve mélyebb vizekbe húzódva telel.
Az etetés biztosítja a fogást |
Helyválasztás
Az amur növényevő, szívesen tartózkodik a víz alatti dombok lankáin, hisz a zátonyok oldalairól a száj alkatának köszönhetően könnyedén leszedi a táplálékot. Éjszaka gyakran a békés vízpartok közvetlen közelében kutat, s a vízinövények melletti tisztásban, úszós fölszereléssel a sekélyben, kb. 50 cm vízmélységből, szép példányokat foghatunk.
Az amur szereti a füvet, a vízinövényeket |
Különösen izgalmas megfigyelni a vadonban fölcseperedett ringlófa érett termésének vízbe hullását, hisz az édes termék csemegéül szolgál a falánk kapitális amuroknak.
Ha tudjuk, hogy a kedvenc területünkön lakozik amur, megfigyelvén a medret, vízpartot, különösebb gond nélkül választhatunk horgászhelyet.
Fölszerelés
A fölszerelésünknek inkább megbízhatónak, mint erősnek kell lennie. Ugyanis a makacsul a vízfenékhez ragaszkodó pontytól eltérően, az amur inkább a nyílt víz felé menekül, és nem rohan bele a víz alatti tuskósba. Így sokkal könnyebben felemelhetjük a fenékről, de az akasztás utáni kirohanása erőteljes és hosszantartó. A féket előre be kell állítani és nem szabad erőszakosnak lenni, mert az igencsak zsinórszakadással, bot, horogtöréssel fejeződhet. Az amur fogásánál a nyugalom a horgász fő erénye. Ne veszítsük szem elől, amikor először a sekély vízben kemény talajt, a merítő háló abroncsát vagy a partot érinti a fáradtnak tűnő horogra kapott halunk, részese leszünk a szívós amur egy újabb robbanásszerű erőmutatványának.
Fogom már a gyönyörű példányt |
Etetés
Kevés pénz az etetésre, kevés esély a kapitális halfogásra -tartja az újszerű szállóige. Ha biztosítani akarjuk a horgászatunk sikerességét, és az etetés mellett döntünk, ne veszítsük szem elől az amurra jellemző falánkságot.
Erre a célra a jól beédesített főtt kukoricát ajánlom bojlival keverve, melyet rendszeresen kell beszórni a kiválasztott horgászhelyen. Mivel az idényben a halunk állandó mozgásban van és naponta az önsúlyával megegyező táplálék mennyiséget is elfogyasztja, 4-6 napig a horgászat kezdete előtt olyan 10 liternyi jól beédesített főtt kukorica beszórást és plusz 500 - 600 bojli utánpótlást ajánlok.
Ne izguljanak, egyszerűen az amurt nem lehet túletetni, csapatokban kószálnak, és mindent felesznek. Elmondhatom az ilyen előkészületek után kizárólag a bojlira jöttek kapások. Az amur bojlik relatív olcsók, (a mennyiség miatt került ide a relatív szó) és a pontyhorgászattal ellentétben nem kell, hogy tartalmazzanak drága atraktorokat. A gyümölcs és krém aromák elegendő édesítővel megteszik a magukét. A bojlik optimális nagysága 18-22 mm. Személyes tapasztalatom alapján megjegyzem a rövid nyári horgászatra néhány napig rendszeresen 5,30 h-kor etettem, majd az előkészületek befejeztével 4,30 - 9 h-ig horgásztam. Hosszabb horgászati túrára készülve hajnalban és naplementekor etettem és a legtöbb amurt reggel 4-8 óra és este 20-22 óra között, fogtam. Izgalmas és kapásbő a nyári ítéletidő alatti és a közvetlen utáni horgászat is.
Marko Savora és barátja Dárió 12 kg-os, 1.15 m-es amurral pózolnak |
Eredményhozó kedvenc bojlis receptem: 200 g búzadara |
Előke, horog
A kemény szájüregébe halunk leggyakrabban csak a bojlit veszi, amit követően a zsákmányával a tetthelyről pánikszerűen elinal. A türelmetlen, gyorsan kontrázó horgász így legtöbbször hal és bojli nélkül marad. A száj alkata és a táplálék beszedési módja miatt jó taktikának bizonyult a 12-15 cm-es előke és az olyannyira rövid bojli kötés, hogy az majdnem hozzáérjen az amur horgászatára kiválasztott lapos, hosszabb nyakú horoghoz.
A szákolás után bánjunk vele gyöngéden |
Jól meg kell választanunk a horog típusát, és rendszeresen ügyelnünk kell a horog élességére. A "klasszikus" horgászkollégáimtól eltérően, akik a Cormoran 2/0-ás aranyszínű papagáj horgokat kedvelik én a Partridge J. Hilton és a Duch Specialist, valamint a Fox Series 1 és a Drennan Boilie Hook horgokat kedvelem. Fontos részlet a minél nehezebb ólom használata, amelyet kb. 10 cm-re való csúszásgátlós kötéssel szabályozzunk.
Elővigyázatosságra intem horgásztársaimat, hisz az amur a csalétek bevevését követően legtöbbször kirohan a horgász irányába, ami megzavarhatja a kontrázni készülőt. Várni kell a bevágással, míg a hal megfordul, a meglazult zsinór kiegyenesedik és a vizet hasítva, emelkedni kezd.
Ez egy hibátlan 12 kg-os amur |
A szákolás és partra emelés után bánjunk vele gyöngéden, hisz szép és hasznos hal az amur.
Érzékenysége miatt legjobb, ha azonnal lemérjük, fényképen megörökítjük, és visszaengedjük a vízbe. Még ilyenkor is figyelni kell és várni a pillanatot, hogy a vízben, a kellő pozícióban tartott alélt amur jelezzen, hogy a sokktól magához tért és készen áll a szabadságba való indulásra.
Željko Spasić az idén több mint kétszáz amurt fogott |
Ne feledjük, nem kevésbé értékesek az amurok, mint a ponty vagy más nemeshal.
Szép vizet és jó fogást kívánok mindenkinek!