A bojlisok honlapja

Fogd meg és engedd vissza!

 

 

 

 

 

Amur PDF Nyomtatás E-mail

Amur (Ctenopharyngodon idella)  

Elterjedés, élõhely:                                                                                                  
Az amur õshazája Kína, de elõfordul Oroszország keleti részén fekvõ melegebb vízû folyóiban, tavaiban. Az 1970-es évek elején Magyarországon a szakemberek kezdtek gondolkodni, hogy kellene egy olyan halfaj aminek fõ táplálékát képzi a vizeinkben olyannyira elszaporodott vízinövényzet, az elsõ példányok 1973-ban érkeztek meg hazánkba. Kedveli a lassú folyású csendesebb szakaszokat, és a mély vizet. Magyarország folyóiban és nagyobb állóvizeiben egyaránt elõfordul (Tisza, Duna, Ráckevei-Duna /innen került ki az országos csúcs 40,05 kg/, Alcsi-Holt Tisza, Fadd-Dombori holtág, Atkai-holtág, Tisza-tó, Hortobágy-Berettyó csatorna, Kiskunsági csatorna, valamint sok intenzív víz. Kedveli a hínáros növénnyel erõsen benõtt vízterületeket.  

 Testfelépítés: Az amur hengeres testû, felülrõl kissé lapított alakú hal, jellegzetesen torpedóalakú. Kültakarója kissé síkos, nem nyálkás, testét nagy méretû ezüstös színû pikkelyek fedik (a Bajkál-tó környékén élõ amurok színe feketés árnyalatú ezért ott fekete amurnak nevezik). Feje nagy vaskos, szája csúcsba nyíló, szájszéle erõs, izmos. Szeme nagy a fej elülsõ részén helyezkedik el. Úszói palaszürke árnyalatúak, hátúszójának elsõ sugara kemény, a többi lágy úszósugár. Farokúszója erõteljes, középen hasított. 


 Szaporodás, egyedfejlõdés: Az ívás május, június hónapban történik, 20 celsius fokos feletti vízhõmérséklett mellett, ívás után az ikra lebeg, és felúszik a felsõbb, melegebb vízrétegbe. Gyakran elõforful, hogy összeívik a ponytfélék családjába tartozó más halfajokkal, így elõfordul, hogy amurhoz hasonló hibridek jönnek létre. A kikelõ ivadék az elsõ idõszakban planktonikus élõlényeket fogyaszt csak késõbb tér át a növények fogyasztására.Növekedése megfelelõ minõségû és mennyiségû táplálék mellet igen gyorsnak mondható, irodalmi adatok szerint 120cm testhosszúságot és akár 50 kg-os testsúlyt is elérhet.  

 Táplálkozás: Az amur elsõsorban növényi táplálékot fogyaszt, 1973-ban ebbõl az okból kifolyólag telepítették magyarország tavaiba, folyóiba. Étlapján megtalálható, friss növényi hajtások, elõszeretettel fogyasztja a zöldalgát, a nád hajtásait. helytelenül telepítve károkat is okozhat, mivel elszaporodott állomány képes kiírtani egy vízterület teljes vízinövény faunáját (Solti büdös tó). 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 3
Heti: 20
Havi: 9
Össz.: 23 028

Látogatottság növelés
Oldal: Az amúr
A bojlisok honlapja - © 2008 - 2024 - hogyanfogjunknagypontyot.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »