A bojlisok honlapja

Fogd meg és engedd vissza!

 

 

Bojlizás
 
Az eredendően angol horgászmódszer történetével már sikerült néhány hazai magazinon keresztül megismerkedni minden kedves olvasónak, így ezzel nem szeretném hosszasan húzni az időt, pontosabban a szavakat. A bojlizás valamikor a 60'-as évek közepén indult akkor még különböző magvakat használtak csalinak az akkori horgászok, de a módszer már hasonlított a mai hajszálelőkés horgászathoz.
 
Majd jöttek a csodálatos 70-es, 80-as évek amikor Christian Yates, Rod Hutchinson, Chris Ball, Tim Paisley, Jack Hilton és kor nagy horgászai egymást versengve találták ki az újabb és újabb módszereket. Mivel az angol vizek viszonylag rossz körülményeket kínál a pontyoknak így Chris Yates által fogott 20 kilón felüli példány a 70-es években igazán rendkívülinek számított. A mai napig az angliai rekord a híres Two Tone közel 28 kilóval. De a nagyponty horgászat nem csak Anglia vizeire csábította a horgászokat. Az európai vizek különösen a francia vizek hatalmas halakat rejtettek és rejtenek magukban. Jött a híres fotó amely bejárta az egész világot 1986-ban: Kevin Ellis angol pontyhorgász a Cassien tározón fogott egy 34,45 kilós tükörpontyot. Ahogy annak idején beszélték a ponty nagyobb volt mint ő maga. Robbanásszerűen megteltek a francia vizek angol, német, belga, holland horgászokkal.
 
 
Szép sorban fogdosták a nagyobbnál nagyobb pontyokat a nagy tározókról: Orient, Chantecoq, Salagou, csak a leghíresebbek említve. A folyóvizek sem maradhattak ki a pontyvadászok horgászhelyei közül, hiszen ezek a legrégebbi pontylelőhelyek a Földön. Bár hozzátartozik az igazsághoz, hogy sokkal időigényesebb és bonyolultabb feladat fotózásra bírni egy folyóvízi "pontyöreget", mint egy állóvízi társát.
Magyarországot már elég régen felfedezték nyugat-európai horgásztársaink, hiszen a magyar pontyok Európa szerte, köztudottan a legnagyobb és legharciasabb példányok. De sajnos a hazai horgászok nem a megfelelő ritmusban alkalmazták és alkalmazzák a bojlihorgászat trükkjeit. Nálunk sajnos a bojli úgy terjedt el, mint egy hatásos fegyver nagy példányok ellen. Valóban! - döbbentünk rá, a külföldi kollegák nem hazudtak: tényleg ki lehet aprítani egy tó állományát elég rövid idő alatt. Az már a másodlagos vagy pontosabban az utolsó számú kérdések közé tartozott, hogy mi is az a kis babapelenkázó matrac a ponty alatt és miféle löttyel kenegetik sebeit, de leginkább: mi lesz a hallal kifogása után? Naná, hogy irány a konyha vagy piac. Pedig NEM! Irány vissza a saját természeti közegük: az éltető víz! Ez a fajta gondolkodásmód tapasztalatom szerint még nagyon kezdeti stádiumban van Magyarországon, de szerencsére egyre több és több horgász tudja magáénak a "visszaengedős" mentalitást.
 
Egyértelmű tény, hogy napjainkra a bojlizás hatalmas iparággá nőtte ki magát - köszönhetően annak, hogy folyamatosan emelkedik a módszernek hódoló horgászok száma. A gyártók pedig hamar felmérték a növekvő igényeket, miközben maguk is hatalmas kreativitással dobnak be újabb és újabb termékeket a piacra. Nem túlzás azt állítani, hogy jelenleg a bojlizás a horgászat legdinamikusabban fejlődő ága - tekintve a felszerelések sokszínűségét, és megállás nélkül bővülő palettáját. Egyre több gyártó jelentkezik bojlis termékekkel, és ezek között akadnak igazán csúcsminőségűek is. Nem csak a felszerelések, hanem a csalik jó része is kiváló alapanyagokból, igazán nagy odafigyeléssel készül, ezért aztán az áraknak tényleg csak a csillagos ég szab határt... (Miközben az is igaz, hogy - mint általában - nem feltétlenül a drága a legjobb, és hogy viszonylag szolid összegből is megvásárolhatunk egy teljes bojlis felszerelést.)
 
És ha már mindenünk megvan egy igazi horgászathoz, nincs más hátra, mint találni egy megfelelő vizet, amihez gyakran nem is kell átszelnünk az országot - ahogyan azt sokan teszik. Bár vannak kifejezetten a bojlisok számára kialakított horgásztavak, a valóság az, hogy ahol horgászni lehet, ott bojlizni is. Sőt, akik már próbálkoztak igazi vadvizeken, azok tudják, hogy ilyen helyeken mindig nagyobb kihívás - és nagyobb élmény - bojlival halat fogni, mint ott, ahol mindenki ezzel a módszerrel horgászik.
Még egy utolsó gondolat: sosem a kifogott hal mennyisége és mérete számít, ÉLVEZZÜK A MEGMARADT TERMÉSZETI KINCSEINKET, minden horgászat ad valamit: egy kis tapasztalatot, egy kis kikapcsolódást és legfőképpen hatalmas felelősséget: RAJTUNK MÚLIK HOGYAN ÉS MILYEN KÖRÜLMÉNYEK KÖZÖTT FOG HORGÁSZNI GYERMEKÜNK. Tiszteljük a halakat: ha már ravasz módon túljártunk az eszén, engedjük vissza őket éltető elemükbe és óvjuk környezetünket!

 


"Catch 'n' Release, azaz Fogd ki és engedd vissza!"


Sikeres horgászatot és kellemes böngészést kívánunk:
Hartmann Sporthorgász Szaküzlet

 

Vissza a lap tetejére

 
Bojlizás

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 1
Heti: 6
Havi: 58
Össz.: 23 422

Látogatottság növelés
Oldal: A bojli és a bojlizás
A bojlisok honlapja - © 2008 - 2024 - hogyanfogjunknagypontyot.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »